Bitcoin ve Ethereum Karşılaştırması

DATE: Temmuz 5, 2020

AUTHOR: Mafalda

Kripto para dünyasında öncü olan Bitcoin, diğer yeni kripto para birimleri ile çok fazla karşılaştırmaya tabi tutuluyor. Bugün hala, Bitcoin kripto pazarının “Yıldızı” olmaya devam ediyor, ancak Bitcoin’den sonra geliştirilen tüm kripto para birimlerinin içinde Ethereum tartışmasız en popüler olanı . 2017 yılının sonunda boğa, daha önce görünmeyen yüksekliklerde fiyatlar başlattı. Birçok ortak prensipe sahip olsalar da, temel işlemleri birbirinden farklıdır .Özellikle, merkezi olmayan bir sistem üzerine inşa edilen kripto para birimleri ve çevrimiçi olarak takas edilebilirler. İşlemler finansal düzenlemelere ve devlet politikalarına bakılmaksızın yapılır, ancak bu işlemlerde hala belli başlı farklılıklar vardır.Bu yazı, Bitcoin ve Ethereum arasındaki büyük farklılıklara odaklanıyor :

        ● Yaratılma Nedenlerii: Bitcoin, fiat para birimlerine karşı bir yıkıcı olmak ,Merkez bankası tarafından kontrol edilemeyen bir para biriminin varolması amaçlarıyla yaratıldı. Dijital ve parasal değer depolayabilen alternatif bir para birimine duyulan ihtiyaç nedeniyle teşvik edilerek geliştirildi. Öte yandan, Ethereum, görev ve uygulamalarının , para birimi üzerinden performansını ve uygulanma gücünü arttırmak için tasarlandı. Akıllı sözleşme/Smart Contract teknolojisiyle tüm dünyayı etkisi altına almaya çabalıyor. Basit bir ifadeyle, Ethereum, Ethereum tokenleriyle çalışan  merkezi  olmayan uygulamanın para kazanma bölgesini oluşturmak için inşa edilmiştir diyebiliriz.

       ●  Fiyatlandırma: Bu elbette topluluk için çok önemli bir unsurdur. Bitcoin ve Ethereum arasındaki fiyat mücadelesini izlemek oldukça zevkli, kabul edelim. Bitcoin son yıllarda Ethereum’dan daha iyi performans gösterse de, önümüzdeki yıllarda bir “switch” olması mümkündür. Bir kere, Bitcoin, Ethereum’un yaratılmasından önce , daha sürecin en başından varlığını sürdürmektedir. Bitcoin 2009’da Ethereum ise 2015 yılında  yaratıldı. 2017’de Bitcoin 20.000 dolarlık bir zirve fiyatı görürken, Ethereum fiyatta çoklu bir artış yaşadı: ethereum kaç dolar yıldan 10 $ ‘dan başlayıp yıl sonuna kadar 1.400 dolara yükseldi. O zamandan beri,- Ripple’ın kripto endüstrisinde hesaba katılma gücü olana kadar- kripto pazarındaki asıl fiyat rekabeti Bitcoin ve Ethereum arasındaydı. Bu yazıyı yazarken olduğu gibi, Bitcoin ve Ethereum’un şu anki fiyatı sırasıyla Bitcoin BTC% 8,905,51 -2,40 ve Ethereum ETH 239,22 -0,55 dolardır.

       ● İşlem hızı: Bitcoin ağındaki işlemlerin madenciliği ve doğrulanması için gerekli süreyi düşününce, işlemler oldukça zaman alıyor diyebiliriz; bu süre yaklaşık 12 dakika ila 15 dakika arasında seyreder. Öte yandan Ethereum, işlemin 10-15 saniye içinde tamamlanmasıyla süreci etkin biçimde kullanarak geliştirmek için oluşturulmuş bir platformdur. Bu nedenle, Ethereum ağında bir işlem gerçekleştirirken  birkaç anlaşmayı da aynı sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç Olarak :

Kripto para birimine yatırım yapmaya veya yatırım yapmaya başlamak istiyorsanız, coinin  temellerini ve diğer platformlarla veya coinlerle nasıl karşılaştırıldığını bilmek zorunludur. Bu, yatırımlarınız için en iyi kararı vermede yol gösterecektir. Özellikle de şuna dikkat etmek gerekir, tüm merkezi olmayan sistemler gerçek kripto para birimleri değildir ve bazıları sadece işlerin yapılma şeklini geliştirmek için blockchain teknolojisi ile çalışan platformlardır.

CATEGORY: kripto bilgisi


Copyright 2021. NsThemes WordPress Theme.